V petek je v Gledaliču Park v Murski Soboti potekala okrogla miza na temo vzgoje otrok z naslovom Vzgoja – priprava otroka na življenje (Sodobna vzgoja – še vedno v vrtincu permisivnosti). Okroglo mizo so organizirali Alma Mater Europaea – ECM, Mednarodni inštitut za psihoterapijo in uporabno psihologijo Maribor (MIPUP) in Vrtec Murska Sobota.
V pogovoru o aktualnih temah vzgoje, predvsem permisivne, so razpravljali univ. dipl. prav.Vlasta Nussdorfer – varuhinja človekovih pravic, doc. dr. Sebastjan Kristovič – direktor MIPUP, prof. na AMEU-ECM – Socialna gerantologija in prof. na FUDŠ – Psihosocialna pomoč, dipl. vzg. Bernardka Marič – ravnateljica Vrtcev Murska Sobota, prof. razr. pouka Sonja Čerpnjak – ravnateljica OŠ III Murska Sobota in univ. dipl. soc. del. Simona Neuvirt Bokan – vodja Kriznega centra za mlade (CSD Murska Sobota).
Vlasta Nussdorfer je sinu ob 14. rojstnem dnevu namesto čestitke dejala, da je sedaj kazensko odgovoren
Vlasta Nussdorfer se je na svoji bogati poklicni poti kot tožilka na sodišču večkrat srečala z mladimi prestopniki. Spomnila se je primera, kjer je oče za sina prestopnika prosil sodišče, da naj mu ga vrnejo, ker šele sedaj vidi, kje je zgrešil in da ga bo sedaj začel vzgajati drugače. Vendar se po besedah Nussdorferjeve vzgoja ne začne pri 16 letih ampak že z rojstvom otroka oziroma celo v času nosečnosti. Opozorila je na nasprotja v pogledih na vzgojo med starši (očetom in mamo) ter starši in starimi starši, kar otrokom škodi. Povedala je zgodbo o družini, ki je na prvi šolski dan sedela v restavraciji blizu nje, namesto pričakovanega pogovora o prvem šolskem dnevu, so vsi potegnili ven računalnike in tablice… Med drugim je opozorila še na razhajajoče starše, ki otroke za pozornost pogosto podkupujejo, med sabo tekmujejo kdo bo koga dobil, se tožijo, otroci pa medtem že odrastejo in nekateri zabredejo.
Ne pomeni rad te imam in ni mi vseeno zate
Sebastjan Kristovič je povedal, da je do današnje zmede v vzgoji prišlo zaradi pred desetjem ali dvema prevladojoče represivne vzgoje (med drugim tepenje otrok), nato pa se je pojavila kot druga skrajnost permisivna vzgoja. Pri slednji je otrok središče družine, vse se vrti okrog in za njega. Na vprašanje, ki ga pogosto zastavi staršem, kaj bi naredili za svoje otroke, ti odgovarjajo večinoma z vse, kar je po njegovem prepričanju napačno. Danes se pogosto dogaja, da otroci tepejo starše. Po njegovem mnenju je vzgoja priprava na življenje. Na otroke ne smemo gledati le v tem trenutku ampak kako bo z njimi vse do upokojitve. Bi pa starši morali po njegovem prepričanju varuhi otrokovega otroštva, da bodo le otroci in ne pa znak dokazovanja in tekmovanja.
Govoril je tudi, da z najstniki ne smejo starši biti prijatelji ampak čim bolj tečni in dosledni. Starše cenimo vsi šele takrat, ko se postavimo na lastne noge in začnejo na naše ime prihajati računi. Po njegovem »ne« pomeni rad te imam in ni mi vseeno zate, kar smo po njegovem mnenju izgubili. Če jim vse dovolimo, jih nimamo radi. Vrniti se moramo k izvoru. Če je pri nas kakšna kriza, je po besedah Kristoviča to kriza zdrave kmečke pameti.
Starši pogosto obračunavajo sami
Bernarda Marič je poudarila pomen uskladitve vzgoje med možem in ženo ter starši in vzgojitelji. V vrtcih opažajo problem staršev, ki obračunavajo sami, pogosto namesto pogovora pridejo z odvetniki. Otroke po besedah Maričeve ne smemo zavijati v vato ampak morajo poskusiti, četudi padejo, saj se le tako nekaj naučijo.
Neutemeljena inšekcija zaradi nepravilno zastavljenega testa
Sonja Čerpnjak je izpostavila, da je starševstvo najtežji poklic, za katerega šole ni ter da otroci potrebujejo dom, kamor se lahko zatečejo in vračajo. V osnovni šoli se najdejo tudi taki učenci, ki ne znajo sami na stranišče, si ne znajo zavezati vezalk, starši gosto grozijo z odvetniki in inšpekcijami, tudi zaradi domnevno nepravilno sestavljenih testov, ki se za take seveda niso izkazali. Potrebno je sodelovanje in pogovor.
Kakšen vzor sem otroku, nečaku, vnuku…?
Simona Neuvirt Bokan pa pravi, da v Krizni center dobijo otroke, kjer je vzgoja staršev in pa nekaterih institucij že zatajila. Poudarila je, da se vgoja začne pri vsakem posamezniku, razmisliti je treba kakšen vzor smo otrokom, nečakom, vnukom… Pri njih imajo strogo določena pravila, ki se jih morajo držati tako otroci kot starši, kar je težko predvsem za slednje.
Vir in foto: http://www.pomurec.com